ازگنین سفلی رودبار الموت
 
معرفی الموت و روستای ازگنین سفلی

حمایت از ما 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 14 بهمن 1392 توسط ازگنین سفلی

http://lambesar.ir/wp-content/uploads/2014/01/IMG_1096-800x600.jpg

http://lambesar.ir/wp-content/uploads/2014/01/IMG_1098-800x600.jpg

http://lambesar.ir/wp-content/uploads/2014/01/IMG_1099-800x600.jpg

http://lambesar.ir/wp-content/uploads/2014/01/IMG_1104-800x600.jpg

تصاویر بالا جدیدترین تصاویر مربوط به روستای سنبل آباددر فصل زمستان می باشد که توسط آقای شهرام سیاهکالی مرادی برای سایت لمبسر ارسال شده.

طبقه بندی: اخبار الموت غربی، 

 

برپایه ی آخرین نقشه های پیشیابی و تصاویر ماهوارهای تا اواخر هفته توده هوای سرد در منطقه مستقر خواهد بود.برای امروز همچنان وزش بادهای شدید شمالی و در پارهای مناطق بویژه نیمه شمالی استان بارش برف و در مناطق کوهستانی پدیده کولاك خواهیم داشت.از فردا تا اوایل وقت چهارشنبه با عبور متناوب امواج ناپایدار سامانه بارشی،در بعضی ساعات بارش برف ، وزش باد و در مناطق کوهستانی پدیده کولاك پیش بینی میشود.شایان ذکر است به دلیل بارش برف و شدت وزش باد در گردنههای کوهستانی بویژه کوهین، آوج، قسطین لار و همچنین محورهای مواصلاتی،کاهش دید افقی و اختلال در تردد جاده ای انتظار میرود.

 

 

اداره کل هواشناسی استان قزوین

طبقه بندی: اخبار الموت، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 12 بهمن 1392 توسط ازگنین سفلی

وضع هوای رازمیان

 

                                                                                             شنبه 12 بهمن

نیمه ابری تا ابری همراه با وزش بادشدید
-8° c 
 -1° c
یکشنبه 13 بهمن
نیمه ابری تا ابری همراه با وزش بادشدید
-8° c 
 -1° c
دوشنبه 14 بهمن
نیمه ابری تا ابری همراه با وزش بادشدید
-8° c 
 -2° c
 
وضع هوای معلم کلایه
شنبه 12 بهمن
نیمه ابری تا ابری همراه با وزش بادشدید
-13° c 
 -3° c
یکشنبه 13 بهمن
نیمه ابری تا ابری همراه با وزش بادشدید
-12° c 
 -3° c
دوشنبه 14 بهمن
نیمه ابری تا ابری همراه با وزش بادشدید
-12° c 
 -3° c
 

پیش بینی هوای ازگنین:

یکشنبه13/11/92

13-                8-

...........................

دوشنبه14/11/92

14-                  7-


 

طبقه بندی: اخبار الموت،  اخبار الموت غربی، 
 
 
یازدهم بهمن ۱۳۵۷ یکی از روزهای پرماجرای تاریخ کشور است که در آن اضطراب و انتظار ملت به اوج خود رسید.
به گزارش حوزه احزاب باشگاه خبرنگاران،"انقلاب اسلامی ایران"، متولد لحظه‌های ناب حضور است، حضوری که اراده و ایمان مردم را در قاب انقلاب اسلامی تصویر می‌کند، بازخوانی این لحظه‌ها ما را در پیروزی انقلاب شکوهمند و لمس حضور رهبری استوار "امام خمینی(ره)" با مردان واقعی آن زمان همگام می‌کند.

یازدهم بهمن ۱۳۵۷ یکی از روزهای پرماجرای تاریخ کشور است که در آن اضطراب و انتظار ملت به اوج خود رسید، یک هفته قبل از آن بختیار دستور داده بود فرودگاه مهرآباد را ببندند و اطرافش را هم با تانک محاصره کنند. 

در اعتراض به جلوگیری دولت بختیار از ورود امام خمینی (ره) به کشور، حدود چهل نفر از روحانیون مبارز و انقلابی، در مسجد دانشگاه تهران تحصن کردند و شرط پایان این تحصن را بازگشت حضرت امام(ره) عنوان کردند، حضرات آیات "سیدمحمد حسینی بهشتی"، "مرتضی مطهری"، "عطاءاللَّه اشرفی اصفهانی"، "سیدمحمود طالقانی"، "محمدجواد باهنر"، آیت‌الله سیدعلی خامنه ‌ای،"آیت‌الله هاشمی رفسنجانی"، "محمدامامی کاشانی"، "محمد یزدی"، "علی مشکینی"، "محمد صدوقی" و... از جمله متحصنین بودند.  
 
مردم به شدت در مقابل تصمیم بختیار عکس‌العمل نشان داده و از متحصنین حمایت کردند. طوری که بختیار بعد‌ها مجبور شده بود از تصمیمش برگردد و روز یازدهم بهمن خیلی‌ها امیدوار‌تر از قبل گوش به راه خبرهای خوش داشتند، خبری که بالاخره رسید و اطلاعات درباره‌اش تیتر زد: «۹ صبح فردا، دیدار با امام در تهران».

                                                              تیتر روزنامه کیهان در 11 بهمن57


سیر و روند تحولات انقلاب، از عقب‌نشینی تدریجی هیأت حاکمه و پیروزی قریب‌الوقوع انقلاب حکایت می‌کرد.


"شهید محلاتی" در خاطراتش نقل می‌کند: تشکیل کمیته استقبال در پی تماس تلفنی حاج احمدآقا خمینی از پاریس با استاد مطهری و اعلام مراجعت قریب‌الوقوع امام (ره) به ایران، صورت گرفت، استاد بلافاصله از طریق محلاتی جمعی از روحانیون مبارز را در منزل دکتر بهشتی گرد آورد و طی رایزنی‌هایی از چهار گروه، افرادی به عضویت کمیته استقبال انتخاب شدند:
گروه اول از اعضای "جامعه روحانیت مبارز" تهران بودند که به ترتیب بیشترین آرای خود را به: "آیت‌الله مطهری"، " آیت‌الله مفتح" و " شهیدمحلاتی" دادند.


‌گروه دوم نیز از میان اعضای "جامعه مدرسین" و "اساتید حوزه قم" انتخاب شدند، گروه سوم، مؤتلفه‌ای‌ها بودند که غالبا امور تدارکات و پشتیبانی کمیته را به عهده گرفتند، و بالاخره گروه چهارم از اعضای "نهضت آزادی" و سایر تشکل‌های مبارز همسو به شش نفر به ترتیب: دکتر سامی،‌ مهندس توکلی، مهندس صباغیان،‌ شاه‌حسینی و دانش‌آشتیانی رأی دادند.

گفتنی است که خلخالی در خاطراتش اعضای کمیته استقبال را هفت نفر از نامبردگان ذکر کرده و از آقایان "تهرانچی" و "حسین عالی" به عنوان اعضای علی‌البدل نام برده است.
در همین راستا "حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری" نیز نقل می‌کند، طبق دستورات صادره از پاریس، قرار بود "مجاهدین خلق" امور کمیته استقبال را به عهده بگیرند، تا اینکه جمعی از روحانیون در مدرسه رفاه گرد آمده و طی تماس تلفنی با "حاج احمدآقا" به این تصمیم اعتراض کردند، در این تماس ابتدا آقایان کروبی و معادیخواه با احمد آقا صحبت کردند و هر دو از عصبانیت گوشی تلفن را پرتاب نمودند تا اینکه مطهری خود گوشی را به دست گرفت و با احمد آقا اتمام حجت کرد: "به امام بگو، مطهری می‌گوید اگر فردا شما بیایید و تریبون بهشت‌زهرا دست مجاهدین باشد، من دیگر با شما کاری نخواهم داشت" بالاخره حاج احمد آقا تسلیم شد و گفت: "آقا هر کاری شما گردید قبول است فردا (12 بهمن) تریبون را خود شما اداره کنید.

"محسن رفیق‌دوست" نیز در خاطراتش نقل می‌کند: طبق تصمیمات کمیته استقبال، حفاظت از جان امام(ره) به نیروی ما (موتلفه‌ای‌ها) واگذار شد اما یک روز از پاریس تماس گرفتند که این کار را به عهده مجاهدین خلق بگذارید اما ما به دو دلیل مخالفت کردیم: یکی شناخت روحیات و عقاید مجاهدین، دوم عدم آمادگی جسمانی آن‌ها بود، زیرا غالب آنانان تازه بعد از سال‌ها از زندان آزاد شده و آمادگی جسمی لازم را برای این مأموریت نداشتند، البته شورای انقلاب برای حل این منازعه دست به کار شد و بالاخره امور حفاظتی را به عهده ما گذاشت. 

در چنین روزی امام خمینی(ره) در آخرین روز اقامت خود در فرانسه، طی نامه کوتاهی از دولت این کشور و از اهالی نوفل لوشاتو تشکر کردند، امام(ره) در این نامه نوشتند: «امید است میهمان‌نوازی دولت و ملت فرانسه و حس‌آزادی‌خواهی آنان را فراموش نکنم و از زحماتی که به همسایگان و اهالی نوفل لوشاتو دادم معذرت می‌خواهم. امید است احترامات اینجانب را بپذیرید.»

امام(ره) همچنین امروز بدون برنامه قبلی به خیابان‌های اطراف محل اقامت خود رفتند و با مردم سخن گفتند، ایشان در آنجا هم همان مضمون پیام را شفاهی به اهالی نوفل لوشاتو گفتند و ترجمه شد. «امام در همان خیابان روی یک صندلی نشستند. با این که زمستان بود، مردم هم روی آسفالت سرد خیابان نشستند. صحبت امام تا غروب طول کشید... یک خانم مسیحی برخاست و خطاب به امام گفت: «ما در چهره شما مسیح را می‌بینیم. مدتی که شما در اینجا بودید برای ما رحمت بود؛ ما نمونه اخلاق اسلامی را در همسایگانی مانند شما دیدیم؛ با این که هر روز جمعیت انبوهی خدمت شما می‌آمدند ما کمترین آزار و بی‌احترامی ندیدیم، حتی یک ورق کاغذ اضافه ندیدیم که بر زمین ریخته شده باشد، آن خانم که روسری کوچکی بر سرش بسته بود ادامه داد: ما اول فکر می‌کردیم که شما مثل دیگر رهبران دنیا با خشم فراوانی می‌آیید، اما دیدیم که چنین نیست و شیفته سادگی و بی‌آلایشی شما شدیم... و در آخر هم خانمی به نیابت از همه یک گلدان آورد و تقدیم امام کرد.» (خاطرات هادی غفاری، صص 393 و 394)
با اعلام رسمی تاریخ حرکت امام خمینی به تهران "دکتر مفتح" سخنگوی روحانیت مبارز تهران امروز به کیهان گفت: «امام خمینی(ره) در مورد تدارک مراسم استقبال گفته‌اند: من یک طلبه‌ام و در مراسم استقبال تشریفات باید هرچه کمتر باشد. من می‌خواهم با مردم باشم؛ بنابراین از تشریفات استقبال کم کنید.

 آیت‌الله مفتح اضافه کرد: در اجرای دستور امام خمینی(ره) کمیته برگزاری مراسم استقبال کوشیده است از هرگونه تشریفات خودداری کند؛ از نظر رعایت نظم برای استقرار گروه‌های مختلف مردم در مسیر فرودگاه مهرآباد تا بهشت‌زهرا پیش‌بینی‌هایی به عمل آمده است، منابع آگاه اضافه کردند که امام(ره) به احتمال فراوان در مقابل دانشگاه تهران به احترام روحانیت و دانشگاهیان که در این محل مستقر خواهند بود، سخنرانی ایراد خواهند کرد.

دکتر مفتح در مورد اقدامات امنیتی اظهار داشت: همان طور که قبلاً نیز گفته شده امام خمینی(ره) احتیاج به مأمور برای حفظ جان‌شان ندارند و خداوند حافظ ایشان است، اما برای حفظ انتظامات و نظم در مراسم استقبال، 50 هزار نفر تعیین شده‌اند که با توجه به طول مسیر حفظ نظم را بر عهده خواهند داشت، امام پس از سخنرانی در بهشت‌زهرا به طرف اقامتگاهی که برای ایشان در نظر گرفته شده حرکت خواهد کرد و در محل فعلی مدرسه رفاه مستقر خواهد شد.
امروز اعلام شد هواپیمای ایرفرانس حامل امام خمینی(ره) در ساعت 5/3 بعد از نیمه شب امشب به وقت تهران، فرودگاه پاریس را به قصد تهران ترک خواهد کرد و در ساعت 9 صبح فردا در فرودگاه مهرآباد به زمین خواهد نشست. امام (ره)به همراهان خود توصیه کردند به دلیل خطراتی که این پرواز به همراه دارد، جان خود را به خطر نیندازند.

 سیل حرکت میلیونی مردم از سراسر ایران به طرف تهران برای استقبال از امام خمینی(ره)، امروز شدت بیشتری به خود گرفت؛ با قطعی شدن ورود امام خمینی(ره) به ایران امروز نظامیان به دستور بختیار دست به یک مانور بزرگ نظامی در سطح شهر زدند، در خیابان‌ها، میادین، مقابل دانشگاه تهران و در مقابل بسیاری از ادارات، سربازان مستقر شده‌اند. این در حالی است که در بعضی شهرها پرسنل نیروی هوایی در کنار مردم به حمایت از امام خمینی(ره) اقدام به راهپیمایی و تظاهرات کردند.
 امروز بسیاری از اتومبیل‌ها تصویر امام(ره) را بر شیشه‌های خود نصب کرده بودند، تعداد دیگری از نمایندگان مجلس شورای ملی، امروز با مراجعه به روزنامه‌ها مراتب استعفای خود را از طریق رسانه‌ها به اطلاع مردم رساندند.

 امروز یک هواپیمای نظامی حامل تعدادی از اتباع آمریکا در حوالی نطنز سقوط کرد و کلیه سرنشینان آن کشته شدند، هایزر در کتاب خاطرات خود این هواپیما را یکی از هواپیماهای واحد مستشاری آمریکا یاد کرد و تعداد کشته‌شدگان را 5 نفر عنوان نمود. امروز جمعاً 1200 آمریکایی تهران را ترک کردند.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 10 بهمن 1392 توسط ازگنین سفلی
حملهٔ مغول به ایران به سه لشکرکشی مغول به ایران اشاره دارد. این لشکرکشی‌ها به تشکیل حکومت ایلخانان مغول در ایران منجر شد. چنگیز خان پس از غلبه بر چین و قسمتی از آسیای میانه با خوارزمشاهیان همسایه شد. خواست چنگیز خان بازکردن راه تجارتی بین ایران و چین بود و در ابتدای امر نسبت به سلطان محمد خوارزمشاه ادب و احترام را رعایت نمود ولی این پادشاه که خیال تسخیر چین را داشت با تدابیر خصمانهٔ خود موجب تحریک غضب خان مغول را فراهم کرده و هجوم او را به ممالک اسلامی باعث گردید. حملهٔ مغول در پی واقعهٔ قتل ۴۵۰ بازرگان مسلمان مغولی در شهر اترار آغاز شد. شروع نخستین لشکرکشی در سپتامبر سال ۱۲۱۹ میلادی (پائیز ۶۱۶ ه ق) و به فرماندهی چنگیز خان بود. سلطان محمد خوارزمشاه در همان سال با سپاهی به مبارزه با مغول برآمد ولی از جوجی پسر چنگیز شکست خورد و از آن پس تصمیم گرفت که از مواجهه با لشکر مغول خودداری کند. چنگیز جهت دستگیری سلطان محمد دو نفر از بزرگان لشکر خود را به تعقیب او فرستاد. سال بعد سلطان محمد در بستر مرگ، جلال‌الدین خوارزمشاه را به جانشینی خویش برگزید و جلال‌الدین بیش از ۱۰ سال بعد از مرگ پدر در برابر سپاهیان مغول ایستادگی نمود. دومین لشکرکشی در سال ۶۲۶ ه ق به امر اوگتای قاآن و به فرماندهی جرماغون نویان بود. این لشکرکشی به قصد پایان دادن به مقاومت جلال‌الدین خوارزمشاه و تسخیر مناطقی که باقی‌مانده بود، انجام شد. در پایان این دو حمله مغولان به سلطنت خوارزمشاهیان بر ایران پایان دادند و بسیاری از شهرهای خوارزمشاهی مانند سمرقند، مرو، بامیان، هرات، توس، نیشابور و پایتخت این سلسله گرگانج بکلی ویران شده و مردم آن قتل‌عام شدند. خط سیر تخریب و ویرانی فقط منحصر به شمال و شمال شرقی ایران نبود، در مرکز و غرب ایران نیز شهرهای ری، قم، قزوین، همدان، مراغه و اردبیل به کلی ویران شدند.

به گزارش روزگارنو، به نقل از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد، سومین لشکرکشی در سال ۱۲۵۴ میلادی (۶۵۴ ه ق) چهل سال پس از شکست و فرار سلطان محمد خوارزمشاه، با هجوم هولاکوخان به ایران آغاز شد. هلاکوخان در این لشکرکشی تسخیر قلعه‌های اسماعیلیه را اولین هدف خود می‌شناخت. رکن‌الدین خورشاه آخرین خداوند الموت در تسخیر این قلعه‌ها به هلاکو کمک‌هایی نیز کرد اما سرانجام در دنبال تسخیر این قلعه‌ها، خود او نیز به هلاکت رسید بدین ترتیب دولت خداوندان الموت به پایان رسید. پس از این پیروزی بود که حاکمان مغول کوشیدند تا به جای ویرانی و قتل‌عام مردم بر آنان حکومت کنند. دفاع مردم در حملهٔ نخست مغولان در شهرهای اترار و خجند و هرات همچنین مقاومت اهالی خوارزم، نیشابور، هرات، طالقانِ خراسان و سمنان نشان از آن دارد که در حملهٔ نخست شهرهای مختلف در مقابل حملهٔ مغول به شدت مقاومت کردند اما نفاق سران کشوری و لشکری با یکدیگر و نداشتن یک فرماندهٔ مدبر و فرار خوارزمشاه و بی‌انضباطی کار نگذاشت که این همه مدافعات به نتیجه‌ای قطعی منتج شود.

حمله مغول بیش از خسارت‌های اقتصادی، صدمات فرهنگی و روحی برجای‌گذاشت. در این حمله مراکز علمی و فرهنگی از جمله کتابخانه‌های بسیاری سوزانده و ویران شد. شهرهای بزرگ بسیاری از بین رفت و به دنبال آن مراکز رشد و پرورش فکری به حداقل رسید. کاهش جمعیت و به اسارت گرفتن و فرستادن صنعتگران ایرانی به مغولستان باعث رکود اقتصادی در ایران گردید و تخریب قنات‌ها و آبراهه‌هایی که در طول قرن‌ها ساخته‌شده‌بودند، سبب رکود کشاورزی شد. پس از حملهٔ مغول شماری از دانشمندان که در این حمله جان سالم بدر برده بودند، به مناطق امن مانده از این حمله مانند آسیای صغیر و هند مهاجرت کردند. همچنین از اثرات دیگر آن رونق تجارت بین ایران، چین و کشورهای غرب ایران بر اثر ایجاد دولت واحد مغول و امنیت راه‌ها بود.
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به پایگاه اطلاع رسانی روستای ازگنین سفلی میباشد| ezgeninsofla.mihanblog.com

  • رمز موفقیت
  • رفتن
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic