ازگنین سفلی رودبار الموت
 
معرفی الموت و روستای ازگنین سفلی

حمایت از ما 
نوشته شده در تاریخ شنبه 16 فروردین 1393 توسط ازگنین سفلی
روستای گردشگر پذیر اندج با صخره‌های زیبا در دل طبیعت الموت قزوین ناشناخته مانده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روستای ازگنین سفلی ،گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران، روستای اندج از توابع بخش رودبار الموت، شهرستان قزوین که در 15 کیلومتری شهر معلم کلایه و در 80 کیلومتری قزوین قرار دارد.

این روستا از شمال به کوه پس وشته، از شرق و شمال شرق به کوه ستو و دره تارو، از شمال و شمال غربی به کوه دیمیان (میدان) و دره چاکان و از جنوب شرقی به کوه قلعه چای محدود می‌شود.

کوه‌های بلند، صخره‌های شگفت‌آور، دره‌های زیبا، طراوت و آرامش رودخانه اندج، چهرة زیبایی از طبیعت بکر روستا به نمایش می‌گذارد که جاذبه‌های طبیعی روستا مجموعة زیبا و بی‌نظیری را تشکیل داده به همین دلیل سبب جذب گردشگران از تمام ایران شده است.

در سه جهت شمال، جنوب و شرق روستا زمین‌های مزروعی گسترش یافته است و رودخانه اندج نیز از غرب روستا می‌گذرد. میانگین ارتفاع روستا از سطح دریا 1590 متر است و از نظر اقلیمی آب و هوایی سرد و نیمه خشک دارد. میزان بارندگی سالیانه روستا 329 میلی‌متر گزارش شده است.

اراضی روستای کنونی اندج از ییلاقات و مراتع حشم‌داران و رمه‌گردانان نواحی الموت و قزوین بوده است که طی دو قرن اخیر به روستا تبدیل شده است

در دره اندج رود آثار یک آبادی به نام فرندج یا پرند دژ دیده می‌شود و در حوالی آن بر بالای کوه بقایای دژ ویرانی وجود دارد، که با سنگ و گچ ساخته شده و به نظر می‌رسد از قدمت نسبتاً طولانی برخوردار است.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای اندج منطقه خرسه گلو است که به دلیل احاطه شدن توسط صخره‌های بلند و وجود شکاف‌ها و غارهای فراوان در دل این صخره‌ها پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای مطالعات زمین‌شناسی و البته صخره‌های عظیم و شگفت‌انگیز مهم‌ترین جاذبه روستای اندج قزوین در نوروز 93 است.

از میان غذاهای محلی روستا می‌توان به انواع آش، فسنجان، آبگوشت و کباب و نان محلی اشاره کرد.

دسترسی به روستای اندج از طریق جادة قزوین، الموت و از شهر معلم کلایه قابل دسترسی بوده ودر آینده نزدیک بعد افتتاح جاده قزوین، تنکابن مسیر کوتاه‌تر و ایمن‌تر می ‌شود.
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به پایگاه اطلاع رسانی روستای ازگنین سفلی میباشد| ezgeninsofla.mihanblog.com

  • رمز موفقیت
  • رفتن
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic