ازگنین سفلی رودبار الموت
 
معرفی الموت و روستای ازگنین سفلی

حمایت از ما 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 مهر 1392 توسط ازگنین سفلی

چندی است دوستان وبلاگ نویس، مطالب ارزنده ای درحوزه ساماندهی توریست و حفظ محیط زیست ارائه می کنند. از دقت نظر دوستان در طرح مساله و پرداختن به این بحث مهم و اساسی بسیار خوشحال شدم. در ضمن مطالعه، جای نکاتی را خالی دیدم که در اینجا برخی از آنها را مطرح می کنم و از دوستان دعوت می کنم به تکمیل شدن این بحث کمک کنند.

بی تردید الموت با داشتن سابقه تاریخی خاص و طبیعت بکر و منحصر به فرد خود جذابیتهایی غیر قابل انکاری دارد. وجود اکوسیستمهای طبیعی در جای جای منطقه الموت بزرگ، نکته قابل توجهی را به ذهن متبادر می کند و آن اینکه آیا باید الموت را مانند سایر مناطق توریستی درنظرگرفت و یا باید بر اساس تفاوتهای منطقه بحث گردشگری را به شیوه های خاص مطرح نمود!؟ ورود گردشگران به روستاها و محلهای الموت مفید یا مضرر است ؟ آیا باید از ورود گردشگران داخلی و خارجی استقبال کنیم یا مانع از آن شویم ؟ آیا باید هتلها و مهمانسراهای بزرگ ساخت ؟ یا مانع از ساختن اینگونه ساخت و سازها شد؟! و سوالاتی از این دست ما را با تضادهای متعددی مواجه می کند.کدامیک از این دو مورد باید مورد توجه علاقه مندان به توسعه پایدار و فعالان اجتماعی منطقه الموت بزرگ قرار گیرد؟

برخی معتقدند که این فرایند رو به جلوست و نمی توان مانع از ورود گردشگران شد، ضروری است به زیرساختها بپردازیم. عده ای نیز معتقدند که باید ممنوعیتهایی ایجاد کنیم و از منطقه دنج و خلوت خود دفاع کنیم. هر کدام از ما (الموتیها) براساس علایق، سلیقه ها و حس وطن دوستی خود، در یکی از این دو گروه قرار می گیریم.

بر اساس ضرورتها و علایق شخصی و تخصصی، مطالعاتی در حوزه مبانی و ادبیات توسعه پایدار انجام داده ام و چندی است مباحث زیست محیطی را پیگیری می کنم. مفاهیمی مانند: توریست، اکوتوریست، سواد زیست محیطی، طبیعت گردی و بوم گردی ، صنعت اکوتوریسم و... در ادبیات این حوزه جایگاه ویژه ای دارد که هر کدام به تناسب، موضوعات و مباحث عمیق و دقیقی را دربر می گیرد.

به نظر بنده وجود اکوسیستمهای طبیعی در الموت از جمله ویژگیهایی است که این مطنقه را با سایر مناطق توریستی مانند شیراز، اصفهان و.. متمایز می کند. بر این اساس ضروری است بحث گردشگری در این منطقه از دیدگاه خاص اکوسیستمها دیده شود. صنعت گردشگری امروزه دو حوزه خاص یعنی گردشگری و طبیعت گردی را از یکدیگر جدا می کند. گردشگران لزوما طبیعت گردان نیستند!

طبیعت گردان بر پایه طبیعت زنده، لذت از مشاهده آن و مهمتر از آن، با دید مسئولانه وارد مناطق طبیعی می شوند. حال آنکه گردشگران و توریستها بر پایه امکانات رفاهی و لذتهای زندگی عادی به منطقه توریستی وارد می شوند.

طبیعت گردان از مرحله علاقه ساده نسبت به طبیعت فراتر رفته و به عرصه شناخت رازها و زیبایی های عمیق وارد شده اند. از راهنماهای محلی و امکانات محلی استفاده می کنند و به رونق بخشی آن کمک می کنند. حال آنکه گردشگران برای ورود به منطقه گردشگری خود را نیازمند حضور موسسات، هتلها و شرکتهای رفاهی بزرگ می دانند.

تنها اثری که از طبیعت گردان باقی می ماند رد پای آنها و عکسها و خاطرات سفر آنهاست حال آنکه گردشگران عادی، تولیدکنندگان زباله، تخریب کنندگان باغها، مزارع، چشمه ها و منابع طبیعی هستند.

طبیعت گردان به حساسیتهای فرهنگی و قومی احترام گذاشته و آنها را به رسمیت می شناسند، آرامش محیط و حیات وحش برایشان ارزشمند است و به حفظ و غنای آن کمک می کنند و در سفر از محصولات محلی به جای تولیدات کارخانه ای استفاده می کنند.

درباره تفاوت بین طبیعت گردان و گردشگران مطالب بسیار زیادی وجود دارد که می توان در بحثها و جلسات حضوری بشکل دقیقتر مطرح نمود و برای عملیاتی شدن آن برنامه ریزی نمود.

به امید روزی که طبیعت گردان را در مطنقه الموت ببینیم!

منبع:بزم جولادک

طبقه بندی: گردشگری در الموت، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به پایگاه اطلاع رسانی روستای ازگنین سفلی میباشد| ezgeninsofla.mihanblog.com

  • رمز موفقیت
  • رفتن
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic