ازگنین سفلی رودبار الموت
 
معرفی الموت و روستای ازگنین سفلی

حمایت از ما 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین، از فیلمبرداری ماموران یگان حفاظت محیط بانی الموت غربی از پلنگ در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع این منطقه خبر داد.

به گزارش اداره روابط عمومی مهندس علی فرهادی در این باره اظهارداشت: یکی از محیط‌بانان الموت غربی در حین عملیات گشت و کنترل موفق به مشاهده و تصویربرداری از یک قلاده پلنگ نر عظیم‌الجسه در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع این منطقه گردید.
وی افزود: استان قزوین با توجه به شرایط اقلیمی و زیستگاهی یکی از بهترین زیستگاههای پلنگ در کشور به شمار می رود. این گونه در مناطق کوهستانی و شکار و تیراندازی ممنوع الموت شرقی و غربی و طارم سفلی زیست می‌کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین بیان کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان در یکی دو ساله اخیر بارها موفق به تصویربرداری از این گونه در حال انقراض در مناطق طارم سفلی و الموت شده‌اند.
وی یادآورشد: بررسی ها در ارتباط با موضوع مشاهده پلنگ در استان از سال 87 آغاز و اولین گونه توسط کارشناسان حوزه محیط طبیعی استان در اواخر سال 88 توسط دوربین های تله ای در منطقه شکار ممنوع الموت غربی به ثبت رسید.
ایران مهمترین پناهگاه جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه است و پیش‌بینی می شود550 تا 850 قلاده از این گونه جانوری در کشور زیست می کنند، مطابق آخرین ارزیابی، اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN در سال 2008 پلنگ را در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار داد، کاهش طعمه به دلیل شکار غیر مجاز، تغییر زیستگا‌ههابه دلیل فعالیت های جاده سازی و معادن، آتش سوزی، چرای بی رویه دام های اهلی و شکار این گونه، توسط شکارچیان به خاطر پوست آن از عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن این گونه نادر است.
طبقه بندی: خبرهای جدید درباره پلنگ الموت،  اخبار الموت، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به پایگاه اطلاع رسانی روستای ازگنین سفلی میباشد| ezgeninsofla.mihanblog.com

  • رمز موفقیت
  • رفتن
  • ضایعات
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic